דיקור סיני לחרדות

אחד מהמצבים הנפשיים המורכבים והנפוצים ביותר בעידן של היום הוא חרדות. מיליוני אנשים ברחבי העולם סובלים מחרדות, בעוצמות שונות, ולכן יש הרבה יותר מודעות לנושא ולחשיבות הטיפול במקום ההדחקה שהיתה נהוגה בעבר. אמנם רוב הרופאים ימליצו מיד על התערבות תרופתית ופסיכותרפיה, אך היום רבים דווקא מחפשים טיפולים אלטרנטיביים כדי להשלים או להחליף את הגישות הקונבנציונליות.

דיקור סיני, שיטת ריפוי סינית עתיקה, הוא אחד הפתרונות המוכרים ביותר אשר לא מעט אנשים משתמשים בו בכדי לטפל בחרדות, ורבים מעידים על תועלות רבות שהפיקו מהטיפול הזה.

אם גם אתם סובלים מחרדות, ורוצים למצוא טיפול אלטרנטיבי שיעזור לכם, אין ספק כי דיקור סיני יכול להיות ההתאמה הטובה ביותר. מדוע? איך הוא עובד ומה היתרונות שלו? קראו את המאמר הבא ותמצאו את התשובה.

 

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות
חייגו 052-9128242 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:

 

מה זה בכלל דיקור סיני?

דיקור סיני הוא מרכיב מרכזי ברפואה הסינית המסורתית (TCM) ואחד הטיפולים הנפוצים ביותר על פי תורת הרפואה הסינית. טיפול בדיקור סיני כולל החדרת מחטים דקות לנקודות ספציפיות בגוף, כאשר הטיפול מבוסס על האמונה כי נקודות אלו, הנקראות נקודות דיקור, מחוברות על ידי מסלולים המכונים מרידיאנים, המקלים על זרימת האנרגיה או ה"צ'י" בכל הגוף.

על ידי גירוי נקודות הדיקור הללו, מנסים להחזיר את איזון האנרגיה וליצב את הגוף, לאזן בין המערכות השונות וכך גם להביא את הגוף לרגיעה כללית, מה שמסייע מאוד למתמודדים עם חרדות.

דיקור סיני ממריץ שחרור של אופיואידים אנדוגניים, כגון בטא-אנדורפינים, שהם חומרים טבעיים משככי כאבים ומרכיבים אשר משפרים את מצב הרוח. בנוסף, הוכח כי דיקור סיני מווסת את פעילותם של נוירוטרנסמיטורים, כולל סרוטונין, דופמין וחומצה גמא-אמינו-בוטירית (GABA), אשר ממלאים תפקידים מכריעים בוויסות מצב הרוח והחרדה, ומכאן הסיוע הרב לסובלים מחרדות.

האם טיפול סיני מסייע לאנשים הסובלים מחרדות?

מחקרים רבים חקרו את היתרונות של הדיקור הסיני לאנשים אשר סובלים מחרדות, כולל הפרעת חרדה כללית (GAD), פאניקה, חרדה חברתית והפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), והמחקרים הללו מראים כי הטיפול יכול להיות יעיל מאוד לסובלים מחרדות, וכאשר מדובר בחרדות קשות, השילוב שלו עם טיפולים קונבנציונאליים יכול להביא לתועלת רבה יותר בזמן קצר יותר.

ב-Journal of Alternative and Complementary Medicine פורסמה בשנת 2020 בקירה בה בחנו מחקרים בסך כולל של מעל ל1000 משתתפים אשר סבלו מחרדות, וגילו באופן מוכח כי הדיקור הסיני הפחית בצורה משמעותית את התקפי החרדה שלהם.

בנוסף, מחקרים מראים כי לדיקור הסיני יש השפעה גם על תסמינים אחרים אשר בדרך כלל מופיעים אצל אנשים אשר סובלים מחרדות כמו דכאון, הפרעות שינה, אובדן תיאבון ועוד.

איך דיקור סיני עוזר לחרדות?

ישנן מספר תיאוריות בנוגע לאופן שבו דיקור סיני עוזר לחרדות. אחת התיאוריות היא שדיקור סיני מסייע בהחזרת זרימת הצ'י לאיזון. הצ'י הוא אנרגיה חיים הנחשבת להיות יסוד החיים על פי הרפואה הסינית. כאשר זרימת הצ'י מופרעת, עלולה להיווצר מחלה. דיקור סיני מסייע לשחרר חסימות בזרימת הצ'י, מה שיכול להפחית מתח וחרדה.

תיאוריה נוספת היא שדיקור סיני מסייע בהגברת ייצורם של מוליכים עצביים, כגון סרוטונין וגלוטמט. מוליכים עצביים אלו קשורים למצב רוח, ויש להם השפעה מרגיעה. דיקור סיני מסייע להגדיל את ייצורם של מוליכים עצביים אלו, מה שיכול להפחית חרדה.

תיאוריה שלישית היא שדיקור סיני מסייע בהפחתת רמות ההורמונים הקשורים לחרדה, כגון קורטיזול. קורטיזול הוא הורמון המופרש במצבי לחץ, והוא יכול לגרום לתסמינים של חרדה, כגון דפיקות לב מואצות, הזעה ותחושת מתח. דיקור סיני מסייע להפחית את רמות הקורטיזול, מה שיכול להפחית חרדה.

חשיבות ההתאמה האישית

טיפולי דיקור סיני המיועדים לטיפול בחרדות הם טיפולים המחייבים התאמה אישית לכל מטופל או מטופלת. בכדי לבצע את הטיפול בצורה הטובה ביותר המטפל חייב קודם כל לדעת על ההיסטוריה הרפואית של המטופל, הוא חייב להכיר אותו לעומק ולהבין ממה בדיוק הוא סובל על מנת שיוכל להתאים את הטיפול בצורה נכונה עבורו ולבצע את הגירוי בנקודות הדיקור הנכונות ביותר עבורו.

לכן חשוב לפנות אל מטפל מקצועי בתחום הרפואה הסינית – כך שתוכלו להיות בטוחים כי הטיפול יבוצע בהתאמה אישית ועל הצד הטוב ביותר.

תוכן עניינים

מעיין פנחסי

מומחה לדיקור סיני (אקופונקטורה)