דיקור סיני לחרדות

אחד מהמצבים הנפשיים המורכבים והנפוצים ביותר בעידן של היום הוא חרדות. מיליוני אנשים ברחבי העולם סובלים מחרדות, בעוצמות שונות, ולכן יש הרבה יותר מודעות לנושא ולחשיבות הטיפול במקום ההדחקה שהיתה נהוגה בעבר. אמנם רוב הרופאים ימליצו מיד על התערבות תרופתית ופסיכותרפיה, אך היום רבים דווקא מחפשים טיפולים אלטרנטיביים כדי להשלים או להחליף את הגישות הקונבנציונליות.

דיקור סיני, שיטת ריפוי סינית עתיקה, הוא אחד הפתרונות המוכרים ביותר אשר לא מעט אנשים משתמשים בו בכדי לטפל בחרדות, ורבים מעידים על תועלות רבות שהפיקו מהטיפול הזה.

אם גם אתם סובלים מחרדות, ורוצים למצוא טיפול אלטרנטיבי שיעזור לכם, אין ספק כי דיקור סיני יכול להיות ההתאמה הטובה ביותר. מדוע? איך הוא עובד ומה היתרונות שלו? קראו את המאמר הבא ותמצאו את התשובה.

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות

קבלה במרפאות בנס ציונה ורמת גן

חייגו 052-9128242 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:

מה הם התקפי חרדה וממה הם נגרמים?

התקפי חרדה הם מצבים בהם האדם חווה פתאום תחושות חזקות של פחד ואימה, לעיתים ללא סיבה ברורה. התקפים אלו מלווים בסימפטומים פיזיים ופסיכולוגיים עזים כמו דופק מהיר, הזעה, רעד, תחושת חנק, כאבים בחזה ותחושת ניתוק מהמציאות. בישראל, התקפי חרדה נפוצים במיוחד כתוצאה מהמצב הביטחוני המתוח והמלחמות, אך הם יכולים להיגרם גם מסיבות נוספות:

 • לחץ מתמשך: עומס בעבודה, בעיות כלכליות או קשיים אישיים.
 • טראומה: אירועים טראומטיים מהעבר כגון תאונות, פיגועים או תקיפות.
 • שינויים משמעותיים בחיים: מעבר דירה, שינוי מקום עבודה או גירושין.
 • בעיות בריאותיות: מצבים רפואיים שונים שעלולים לגרום לחרדה כמו בעיות בלב, בלוטת התריס או הפרעות שינה.

ההבדל בין פחד לחרדה: הבנה מעמיקה יותר

פחד וחרדה הם שני רגשות נפוצים המלווים בני אדם לאורך חייהם. למרות הדמיון ביניהם, קיימים הבדלים מהותיים ביניהם הן מבחינה פסיכולוגית והן מבחינה פיזיולוגית.

פחד הוא תגובה טבעית ומועילה לאיום ספציפי ומיידי. לדוגמה, תחושת פחד מפני כלב מפחיד ברחוב,  תאפשר לנו לנקוט בצעדים הדרושים להגנה עצמית. הפחד מופעל על ידי מערכת ה ״ הלחם או ברח ״ שיש לנו במוח , המכינה את גופנו להתמודדות עם סכנה.

חרדה, לעומת זאת, היא תחושה של דאגה או פחד מוגזמים שאינם קשורים לאיום ספציפי או מיידי. חרדה יכולה להיות כרונית, כלומר להימשך לאורך זמן, או אקוטית, כלומר להופיע באופן פתאומי וחזק. חרדה קשורה לפעילות יתר של מערכת העצבים הסימפתית, הגורמת לתופעות פיזיולוגיות כמו דופק מהיר, הזעה, קוצר נשימה וטשטוש ראייה.

כיצד דיקור סיני יכול לעזור בחרדה?

דיקור סיני לטיפול בחרדה מתמקד בנקודות דיקור שמטרתן לאזן את הצ'י ולהרגיע את הגוף והנפש. הטיפול מעודד את הגוף לשחרר חומרים טבעיים כמו אנדורפינים וסרוטונין, שהם משככי כאבים טבעיים ונוגדי חרדה. בנוסף, הדיקור מסייע בהפחתת מתח בשרירים, שיפור זרימת הדם והפחתת דלקות, וכך תורם להרגעת הגוף.

כיצד דיקור סיני פועל מבחינה פיזיולוגית?

דיקור סיני משפיע על מערכת העצבים המרכזית וגורם לשחרור של מספר הורמונים וחומרים טבעיים שמסייעים בהפחתת חרדה ושיפור המצב הנפשי:

 1. אנדורפינים: חומרים טבעיים שמשוחררים במוח וגורמים לתחושת רוגע והקלה בכאב. האנדורפינים מסייעים בהפחתת תחושת החרדה ומשפרים את מצב הרוח.
 2. סרוטונין: הורמון שאחראי על תחושת הרוגע והשמחה. דיקור סיני מגביר את ייצור הסרוטונין במוח וכך מסייע בשיפור המצב הנפשי והפחתת תחושות החרדה.
 3. נוירוטרנסמיטורים אחרים: הדיקור משפיע על שחרור של נוירוטרנסמיטורים כמו דופמין ונוראדרנלין, שמשפיעים על מצב הרוח והתגובות הפיזיולוגיות ללחץ.

דיקור סיני כחלופה לטיפול תרופתי

דיקור סיני מציע אלטרנטיבה טבעית לשימוש בתרופות מלאכותיות לטיפול בחרדה. תרופות נוגדות חרדה יכולות לגרום לתופעות לוואי כמו עייפות, בחילות ותלות. דיקור סיני, לעומת זאת, פועל באופן טבעי ללא תופעות לוואי, ובמקרים רבים, מטופלים מצליחים להפחית או להפסיק את השימוש בתרופות נוגדות חרדה בעזרת טיפולי דיקור סיני.

שיפור המצב הנפשי באמצעות דיקור סיני

דיקור סיני לא רק מפחית את החרדה אלא גם משפר את המצב הנפשי הכללי. הטיפול תורם לאיזון כללי של הגוף והנפש, ומסייע בהפחתת מתח נפשי, שיפור איכות השינה והגברת תחושת הרוגע והשלווה. המפגשים הקבועים עם המדקר הסיני יוצרים גם הם תחושת ביטחון ותמיכה, דבר שמעצים את התוצאות החיוביות של הטיפול.

יתרונות הדיקור הסיני

 • טיפול טבעי: דיקור סיני הוא טיפול טבעי שאינו כרוך בשימוש בתרופות כימיות.
 • מניעת תופעות לוואי: לדיקור סיני יש פחות תופעות לוואי בהשוואה לטיפולים תרופתיים.
 • שיפור כללי של הבריאות: בנוסף לטיפול בחרדה, הדיקור הסיני תורם לאיזון כללי של הגוף ולשיפור הבריאות הכללית.
 • שיפור איכות השינה: הדיקור יכול לסייע בשיפור איכות השינה, שהיא גורם חשוב בהפחתת חרדה.

חשיבות ההתאמה האישית

טיפולי דיקור סיני המיועדים לטיפול בחרדות הם טיפולים המחייבים התאמה אישית לכל מטופל או מטופלת. בכדי לבצע את הטיפול בצורה הטובה ביותר המטפל חייב קודם כל לדעת על ההיסטוריה הרפואית של המטופל, הוא חייב להכיר אותו לעומק ולהבין ממה בדיוק הוא סובל על מנת שיוכל להתאים את הטיפול בצורה נכונה עבורו ולבצע את הגירוי בנקודות הדיקור הנכונות ביותר עבורו.

לכן חשוב לפנות אל מטפל מקצועי בתחום הרפואה הסינית – כך שתוכלו להיות בטוחים כי הטיפול יבוצע בהתאמה אישית ועל הצד הטוב ביותר.

תוכן עניינים

מעיין פנחסי

מומחה לדיקור סיני (אקופונקטורה)