הפלות חוזרות - Recurrent Miscarriage

הפלה אחת יכולה לצער ולהעציב ועל אחת כמה וכמה אם גם ההריון הבא נופל.. וגם זה שאחריו.

אנסה לשפוך כמה שיותר אור לגבי הפלות חוזרות ומה יש לי ולרפואה הסינית להציע ולתרום למי שסובלת מהפלות חוזרות. בהמשך הדף גם תוכלו לראות את העדות של נטלי שסבלה מהפלות חוזרות במשך 6 שנים והיום היא אמא מאושרת לתאומים שובבים :)

הפלות חוזרות מוגדרות למי שחוותה 3 הפלות טבעיות ברצף, ללא קשר אם בעבר היו לך הריונות תקינים. נשים בגילאי ה-30 המאוחרים או בגילאי 40+ יאובחנו עם הגדרה של "הפלות חוזרות" כבר לאחר ההפלה השנייה ברצף.

ב- 50-75% מהמקרים של הפלות חוזרות, הרפואה הקונבנציונלית לא יודעת לזהות את המקור להפלה ומכאן נובע הקושי של הרפואה הקונבנציונלית לטפל בהפלות חוזרות. ואז מתחילים לירות באפלה בתקווה שמשהו אולי יצליח. למזלנו הרפואה הסינית קיימת כבר אלפי שנים ויודעת לאבחן בצורה שונה את הגורמים להפלות חוזרות וכך גם לטפל בהצלחה במקרים רבים של הפלות חוזרות.

מלאי פרטיך ואשוב אליך בהקדם

הפלות חוזרות – סיבות נפוצות

 • בעיות בקרישת הדם – מחלות אוטואימוניות הפוגעות בזרימת הדם, גורמות לקרישי דם וכך לבסוף נפגעת זרימת הדם אל העובר ולא מאפשרת התפתחות תקינה של העובר. בעיה בזרימת הדם תגרום לחוסר אספקת חמצן ולחוסר הזנה אל העובר ולבסוף תוביל להפלה. מי שחוותה הפלה חוזרת מספר פעמים תופנה לבדיקת דם לבדוק נוכחות של נוגדנים לפוספוליפידים (Antiphospholipid Antibodies, או בקיצור APLA), נוגדנים אלה מגבירים את הנטייה לקרישת דם וכך לפגוע באספקת הדם לשליה.

 • חוסר איזון של בלוטת התריס – בעיות של בלוטת התריס הראו עלייה בהפלות וכן עלייה בסיבוכים בהריון. האבחון הוא פשוט ע"י בדיקת דם לבלוטת התריס (TSH, T3, T4).

 • נוגדנים לבלוטת התריס – הגוף מיצר נוגדים הנמצאים בדם ותוקפים את בלוטת התריס ומפריעים לפעילות הבלוטה. רמה גבוה של נוגדנים לבלוטת התריס מעלה את הסיכוי להפלות.

 • בעיות במבנה הרחם – מבנה פיזי לא תקין של הרחם עלול להגביר את הסיכון להפלות חוזרות ולידה מוקדמת כמו מחיצה ברחם או רחם דו קרני. ברוב המקרים ניתן לאבחן זאת בקלות בבדיקת אולטרסאונד.

 • תסמונת אשרמן – קורה לרוב לאחר גרידה אשר גרמה להידבקויות או הצטלקויות בחלל הרחם. אבחון הידבקויות ברחם יעשה לרוב ע"י היסטרוסקופיה אבחנתית אשר נחשבת לבדיקה האמינה ביותר.

 • סיבה גנטית – ישנם מקרים בהם האם ו/או האב מעבירים לעובר כרומוזום פגום הגורם להפלות חוזרות. ככל שאתם יותר מבוגרים, כך עולה הסיכוי לסבול מבעיה זו. לכל אחד מאיתנו יש 23 זוגות של כרומוזומים ו-22 מתוכם זהים אצל גברים ונשים. הזוג האחרון ששונה זה הזוג שקובע את מין הילוד. לגברים יש כרומוזום X אחד וכרומוזום Y אחד. לנשים יש 2 כרומוזומים של X. התינוק יורש חצי מהכרומוזומים שלו מהאבא וחצי מהאמא.

 • חולשה של צוואר הרחם (Cervical incompetence או Cervical weakness) – צוואר הרחם הוא בעצם "שער המעבר" בין הרחם לנרתיק. צוואר הרחם אמור להתרחב רק בזמן צירים כדי לאפשר לעובר לצאת החוצה מן הרחם. חולשה של צוואר הרחם תגרום להפלות חוזרות בשליש השני להיריון. זהו מצב בו צוואר הרחם מתחיל להתרחב ולהיפתח בטרם עת.

 

מה עושים כשהרופאים לא מוצאים את הסיבה להפלות החוזרות?

זה מאוד לא פשוט להתמודד עם תוצאה כזאת כי כביכול אף אחד לא יודע מהסיבה לכך שאת מפילה, ויותר מזה, לאף אחד אין פתרון עבור הבעיה שלך.

אבל אני שמח להגיד שלרפואה הסינית יש את הכלים שלה לאבחן ולטפל בהפלות חוזרות. כבר ראיתי מקרים של נשים אשר סבלו מהפלות חוזרות במשך כמה שנים ללא פתרון מצד הרפואה הקונבנציונלית, ואחרי שהתחלנו בטיפולים הנשים הצליחו להחזיק את ההריון והיום יש להן ילדים בריאים.

 

טיפול בהפלות חוזרות בעזרת הרפואה המערבית

 • במקרים של קרישיות יתר של הדם – תקבלי מדללי דם כמו אספירין, קומדין או הפרין. מחקרים הראו שנשים הסובלות מהפלות חוזרות נוטות יותר לסבול מקרישיות יתר של הדם (הדם נקרש יותר בקלות) וזה מונע את מעבר הדם וחומרי ההזנה אל העובר. ברוב המקרים, מתחילים עם זריקת הפרין רק כאשר רואים דופק בבדיקת אולטראסאונד.

 • בלוטת התריס – הטיפול בחוסר איזון של בלוטת התריס הוא יחסית פשוט, לרוב תקבלי כדור המכיל הורמונים של בלוטת התריס והם יאזנו את הבלוטה.

 • מבנה רחם לא תקין – ישנם מקרים בהם הרופא ימליץ על ניתוח לטיפול בבעיה.

 • סיבה גנטית – תופני לבדיקת דם הבודקת אם יש לך כרומוזומים לא תקינים. הבדיקה נקראת "בדיקת קריוטיפ סטנדרטית" או "בדיקה גנטית כרומוזומלית". במידה ותמצא בעיה בבדיקה, תופני למומחה גנטיקה לבדיקות נוספות.

 • חולשה של צוואר הרחם – בתחילת השליש השני להריון תבוצע תפירת צוואר הרחם.

 

טיפול בהפלות חוזרות בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא

הרפואה הסינית רואה את גוף האישה כמכלול שלם של גוף ונפש ולכן הטיפול יאזן גם את הגוף וגם את הנפש.

מבחינה פיזית (הגוף), הרפואה הסינית שואפת להגיע לאיזון של כל האיברים הפנימיים שבגוף כדי לאפשר לגוף להכיל הריון. אחד העקרונות ברפואה הסינית הוא הבנה שבגוף קיימים 5 יסודות – עץ, אש, אדמה, מתכת ומים ובטיפול אנחנו מעוניינים להשיג איזון גם בין יסודות אלו.

לדוגמה: מערכת העיכול, על פניו לא נראה שיש קשר בין הריון תקין לבין מערכת העיכול, אך ברפואה הסינית נותנים דגש חשוב למערכת העיכול, במיוחד ביכולת של הגוף להחזיק הריון.

מערכת העיכול ברפואה הסינית קשורה לאלמנט האדמה, וכאשר מערכת העיכול שלנו חלשה, כך האדמה שלנו חלשה. אם נשתול זרע באדמה ונרצה שהזרע יתפתח כמו שצריך, נצטרך אדמה בריאה. כך גם בגוף האדם אנחנו רוצים לראות אדמה (מערכת עיכול) חזקה.

כך למעשה, לכל איבר בגוף יש תפקיד בהחזקת ההיריון ובהתפתחות תקינה של ההיריון, ואם נביא את הגוף לאיזון, כך נצליח למנוע הפלה חוזרת.

מלבד השאיפה לאיזון הגוף הפיזי, ברפואה הסינית רואים תפקיד חשוב באיזון הנפש. כאשר הגוף (והנפש) נמצא תחת סטרס, הגוף לא יכול להיות פנוי להכיל הריון, שכן הגוף עסוק בהתמודדות עם הלחץ, עם הדאגות, החרדות שמשפיעות עליו.

כמעט כל אחת יכולה להעיד שבתקופות לחוצות, מועד המחזור החודשי משתנה, לחלקן המחזור מאחר, לחלק המחזור פשוט "מדלג" ולא מגיע באותו החודש, לחלקן המחזור הרבה יותר כואב ובעצם אפשר לראות את ההשפעה הישירה שיש ללחצים על המערכת הגניטלית (מערכת הרבייה).

בעזרת הטיפול בדיקור ניתן משמעותית להפחית את רמות הסטרס ובכך גם לשפר את הסיכוי להיקלט וגם את הסיכוי למנוע הפלה.

 

Image by Camylla Battani
Pregnant Woman

רבדים נוספים המטופלים בזמן הטיפול, הם נטייה של הגוף לקור או חום. לדוגמה, מי שהגוף שלה מאוד קר, כלומר כל הזמן קר לה אז הגוף שלה יתקשה להחזיק את ההיריון. אני אוהב להקביל את המצב שהגוף קר מידי למצב של תנור לא מספיק חם וכך לא נצליח לאפות אם התנור לא יהיה מספיק חם.

והיום אפשר להסביר את הרעיון של חום הגוף ברפואה הסינית בקלות ע"י השיטה של מדידת חום שחר (BBT).

מדידת חום שחר היא דרך שבה בודקים מתי את מבייצת ע"י בדיקת טמפרטורת הגוף בכל בוקר כשאת קמה ולפני שאת יוצאת מהמיטה. במדידת חום שחר רואים שכאשר נשים נמצאות ביום הביוץ ועם סיכוי גבוה להיקלט, חום גופן עולה בחצי מעלה. וכאשר אישה נקלטת, אז חום גופה ממשיך לשמור על חום הגבוה בחצי מעלה גם לאחר יום הביוץ.

הקשר בין זרימת דם, אנמיה, לבין הפלות חוזרות

זרימת הדם – כדי למנוע הפלה וכדי לפתח הריון תקין, יש צורך בזרימה ובאספקת דם טובה אל הרחם. אם אין מספיק דם בגוף (למשל במצב של אנמיה) אזי שגם לרחם יגיע פחות דם ולכן ההיריון לא יתפתח כמו שצריך. מצד שני, ישנם מקרים שיש מספיק דם אך זרימת הדם עצמה אינה טובה, גם מצב כזה יפריע להתפתחות תקינה של העובר. מצבים של זרימת דם לא טובה יתבטאו במחזורים כואבים, גושים במחזור, קרישי דם רבים, צבע וסת כהה, כאבים שונים בגוף ועוד.

כל האספקטים הללו ואף אספקטים נוספים באים לידי ביטוי בטיפול אצלי בקליניקה וכך הרפואה הסינית מצליחה לתרום את חלקה למניעת הפלות חוזרות.

טיפול בהפלות חזרות – דרכי הטיפול אצלי במרפאה

במפגש הראשון שלנו בקליניקה אני מבצע את האבחון.

האבחון מתבסס על תשאול ארוך ומעמיק שנותן לי תמונת מצב של מה קורה בגופך. בתשאול נדבר על השינה שלך, על מערכת העיכול שלך, על התזונה שלך, על תרופות שאת לוקחת, ניתוחים שעבר, אירועים בחיים שהשפיעו עליך ועוד הרבה. בתשאול אראה גם את כל הטיפולים שעברת עד כה וכך נחבר את הרפואה המערבית אל הרפואה הסינית. לאחר התשאול אנחנו עוברים לאבחון הלשון, הדופק והבטן.

לעיתים, נשים מבחינות כי הלשון שלהן יותר לבנה במצב של חולי אך מצב של חולי הוא רק אחת מהסיבות לכך. למעשה הסינים שמו לב שכמעט כל דבר שקורה בגופנו מתבטא בלשון. לפעמים זה בחיפוי שעל הלשון (שיכול להיות עבה או דק, צהוב או לבן) לפעמים זה בחריצים שעל הלשון (שיכולים להופיע באזורים שונים בלשון וכל אזור מראה על בעיה אחרת בגוף) ועוד ועוד. אבחון הלשון הוא עולם שלם.

אז לאחר שהגענו לאבחון מדויק בעזרת תשאול, התבוננות בלשון, אבחון הדופק והבטן – אני מקבל תמונת מצב מאוד מקיפה לגבי מצב הגוף וכך אני יכול להבין איפה הבעיה שמונעת מגופך להצליח להחזיק הריון.

כשיש לנו אבחנה ביד, השלב הבא הוא הטיפול. הרפואה הסינית מכילה בתוכה כמה שיטות טיפול שונות – דיקור סיני ויפני, צמחי מרפא ותזונה.

כאשר אנחנו משלבים בטיפול גם דיקור, גם צמחי מרפא וגם תזונה הגוף שלך מקבל טיפול מכיוונים שונים וכך מגיע הרבה יותר מהר לאיזון שהוא צריך.

קיימים מאות סוגים של צמחי מרפא והגדולה היא לדעת להתאים את הצמח המדויק ביותר עבורך בהתאם למצב שלך. כלומר, יכולות להגיע 10 מטופלות הסובלות מהפלות חוזרות, וכל אחת תקבל צמחים אחרים בהתאם לאבחנה הספציפית שלה.

איך למנוע הפלה בשליש הראשון ? 

מרבית מן ההפלות החוזרות הן הפלות חוזרות בשליש הראשון והרבה פעמים אני נשאל ע"י המטופלות שלי אם מלבד הפרוגסטרון שהן מקבלות אם יש לי מה להציע? והתשובה שלי היא חד משמעית כן! יש מה לעשות, והרבה! יש צמחי מרפא שמשתמשים בהם כבר אלפי שנים ברפואה הסינית לטיפול בדימום ואגינלי בזמן ההריון ויש צמחים אחרים שמשתמשים בהם כדי למנוע הפלות. השימוש בצמחי המרפא זהו ידע שהצטבר במשך אלפי שנים ועם הזמן הלך והתפתח לכדי ידע עצום לגבי השימוש בכל צמח ושילובי הצמחים השונים לבעיות פוריות והפלות חוזרות. כמו כן, ישנן גם נקודות דיקור שדרכן אפשר בצורה בטוחה לשמור על ההריון ולמנוע הפלה.

סובלת מהפלות חוזרות?

 
התקשרי עוד היום וביחד נפתור את הבעיה מהשורש